Ev / Genel / Motosiklete Emniyet Şeridi Serbest mi? 2019

Motosiklete Emniyet Şeridi Serbest mi? 2019

Motosiklete Emniyet Şeridi Serbest mi? Yeni kanuna göre emniyet şeridi motosiklete yasaktır. Ama gördüğümüz kadarıyla çoğu kişi emniyet şeridini kullanıyor. Bazı motosikletçiler acil durumlarda bazıları mecbur kalınca bazıları ise pervasızca kural gözetmeksizin emniyet şeridini kullanıyorlar.

Motosiklete Emniyet Şeridi Serbest mi?

Emniyet şeridi otoban veya kara yolunda acil durumlarda (trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma veya kaza incelemesi) kullanılmak için oluşturulmuş yol eksenine paralel bir bölümdür. Asker, polis, ambulans, itfaiye gibi taşıtlara açıktır. Örnek vermek gerekirse;

  • Kullandığınız aracınız seyir halindeyken bozulur, yakıtı biter veya kaza yaparsanız oraya çekebilir gerekli yardım için gelecek kişileri orada bekleyebilirsiniz.
  • Yolun ilerisinde bir yerde trafik kazası yaşanmıştır veya trafik herhangi bir nedenden ötürü durmuştur, bu durumlarda ambulans, polis, itfaiye ulaşılması gerekilen yere en hızlı ve kolay şekilde bu şeridi kullanarak ulaşır.
  • Aynı zamanda yine bir kaza halinde trafik polisleri tafiği akıtmak için araçların bu yolu kullanmalarını sağlayabilir.

Bir motosikletli tarafından emniyet şeridi kullanıldığı takdirde Emniyet Müdürlüğü tarafından ceza kesilebilir. Motosiklete Emniyet Şeridi Serbest mi? Yaklaşık son  1 yıldır devreye giren EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) ile kural ihlali yapan motosikletliler saptanıyor. Emniyet şeridini yasak olmasına rağmen kullanıyorsanız bu gelebilecek tüm cazai yaptırımları kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir. Emniyet şeridi kullanmanın cezası geçtiğimiz günlere kadar 235 TL + 20 Ceza puanıydı. Fakat yeni düzenlemelere göre 2019 yılında yapılan zam ile birlikte mevcut rakamlar aşağıdaki gibidir;

Motosiklete Emniyet Şeridi Serbest mi?

EMNİYET ŞERİDİ İHLAL CEZASI 2019

Ceza Kodu 46/2-f
Trafik kazası, arıza hâlleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmamak:
Ceza Miktarı: 1002 TL
*%25 indirimli hali: 751,50 TL
Ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse.

 

Herhangi bir kaza durumunda ise emniyet şeridinde bulıunan siz olduğunuz için 8 de 8 yani yüzde yüz hatalı sayılacak kişi sizsiniz. Fakat emniyet müdürlüğü motosiklet sürücülerine bu konuda müsammaha gösterebiliyor. Bunun nedeni ise emniyet şeridini kullanan 2 tekerliler acil bir durumda orayı araçlar gibi işgal etmeyip hemen terkedebilir durumdadır. Aynı zamanda ana yolda yaşayabileceği tehlikelerden emniyet şeridinde arınmış olurlar. Emniyet şeridinde motosiklet kullanırken hızınızı akan trafiğin hızına göre kendinizi ayarlamalı veya hızlanmanız gerekiyorsa risk aldığınızı bilerek hızlanmalısınız. Emniyet şeridindeyken bilinen hız sınırını bi kenara bırakın ve güvenli hız sınırı sistemine geçin. Ani bir durumla karşılaştığınızda duraklama sürenizi gözeterek hızlanmanızı tavsiye ederim. Ne kadar hızlanırsanız ani bir durumda kontrol etme gücünüz o kadar azalacaktır.  Herhangi bir anda aniden durabileceğiniz şekilde sürüş yapmalısınız.

Motosiklete Emniyet Şeridi Serbest mi?

Motosiklete-Emniyet-Seridi-Serbest-mi-2019-4

Motosiklet Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak için Tıklayınız!

Aynı zamanda emniyet şeridi olmayan yolun kenarında araçların duba ve duvarlara çarpmaması için yapılmış sadece bir motosikletin sığabildiği dar şeritlerde motosiklet kullanıyorsanız bu söylediklerimizin 3-4 katı kadar dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu dar şeritler emniyet şeridinden daha tehlikelidir. Ülkemizde otomobil veya 4 tekerlekli araca sahip olanlar kadar 2 tekerleklilere değer verilmiyor. Kullandığınız motosikletinizin cc gücü bile sizi emniyet şeridinden ilerlemeye itebiliyor. Çünkü bazı motorların gücü sıkışık bir trafikte anayoldan sürüş yapmaya müsait değillerdir. Hem yetkililer hemde kullanıcılar tarafından motosikletlilerin genel olarak emniyet şeridini kullanması şart olarak görülüyor. Fakat bu durumun böyle olması umursamazca kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

Sonuç olarak kullanıcı kontrollü ve dikkatli olduktan sonra motosiklet en güvenli araçtır. Motosikletlinin araçların farketmediği önemsemediği ana yoldan gitmesi yerine emniyet şeridini kullanması tabiki daha sağlıklıdır. Fakat benim size önerim trafik kabul edilebilir bir hızda akıyorsa emniyet şeridini kullanmayınız. Birde tabi bile bile trafiğin sıkışık olduğu yolları tercih etmeyin, rahatlıkla sürebileceğiniz yollardan gitmeye çalışın ve gitmeniz gereken yere zamanında yola çıkın. Unutmayın, tüm bunlar sizin kaza ve ölüm riskinizi azaltacaktır.

Motosiklet Markalarının Yakıt Tüketimi Ve Teknik Özelliklerini İncelemek için Tıklayınız!

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

hakkında editor

Sizin İçin Seçtiklerimiz

cfmoto-LOGO

CF MOTO FİYAT LİSTESİ

TİP MODEL FİYAT Touring 150 NK ₺ 14.690 Touring 250NK ₺ 20.990 Touring 400 NK …