Ev / MOTOSİKLET BİLGİ / A2 Ehliyeti Hangi Motorları Kullanır?

A2 Ehliyeti Hangi Motorları Kullanır?

A2 Ehliyeti Hangi Motorları Kullanır?

A2 Ehliyet ile Hangi Motosikletler Kullanılır?

A2 ehliyet hangi motorları kullanır? Sorunuzun cevabını ve tüm merak edilenleri aşağıda yanıtladık.

A2 ehliyet hangi motorları kullanır?  2016 yılından önce Motosiklet kullanmak isteyen birisinin A2 sınıfı ehliyet alarak en yüksek silindirden en düşüğe kadar kullanabiliyordu ancak değişen yönetmelikle motosiklet ehliyetleri kendi içerisinde çeşitlere ayrıldı.
Değişen Yönetmelik’den sonra Bu nedenle Motosiklet ehliyeti almak istiyorum diyorsanız, öncelikle kullanmak istediğiniz motosikletin silindir hacmi, motor gücü ve ağırlığı gibi özelliklerine uygun bir ehliyet sınıfı üzerinde karar vermelisiniz.

Motosiklet Türleri ve Özellikleri Yazımıza Göz Atın! Hangi motorun sizin için uygun olduğuna karar verin.

Uzun boylular için Motosiklet Modelleri için Tıklayınız.

A2 ehliyet hangi motorları kullanır ? 2019
A2 ehliyet hangi motorları kullanır ? 2023

2023 Motosiklet Ehliyeti Kurs Ücreti ve Vergi Ücreti Ne Kadar?

Motosiklet Ehliyeti Sınıfları :

Beş sınıfa ayrılmış olan iki, üç veya dört tekerlekli motosiklet ehliyetleri şu şekildedir;

 1. M sınıfı ehliyeti; motorlu bisiklet olarak bilinen iki, üç ve dört tekerlekli moped kullanıcılarına verilir.
 2. A1 sınıfı ehliyeti; iki ve üç tekerlekli silindir hacmi 125 santimetreküpü geçmeyen sepetli ve sepetsiz motosiklet kullanıcılarına verilir.
 3. A2 sınıfı ehliyet; motor gücü 35 kilovatı geçmeyen iki tekerlekli ve 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli sepetli veya sepetsiz motosiklet kullanıcılarına verilir.
 4. A sınıfı ehliyet; motor gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli, motor gücü 35 kilovatı geçen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosiklet kullanıcılarına verilir.
 5. B1 sınıfı ehliyet; motor güçleri 15 kilovatı geçmeyen aracın ağırlığı 400 kg olan veya yük taşımacılığında kullanıldığında 550 kg’ı geçmeyen dört tekerlekli motosiklet kullanıcılarıyla batarya ağırlığı dikkate alınmadan hesaplanan elektrikli araç kullanıcılarına verilen ehliyettir.

Feribot Sefer Saatleri ve ücretleri için yazımıza göz at!

A2 ehliyet hangi motorları kullanır ? 2023 Motosiklet Modelleri

 • A1 SINIFI EHLİYET
 • A2 SINIFI EHLİYET
 • A  SINIFI EHLİYET

A1 Sınıf Ehliyetin Kullandığı Motosikletler

Silindir hacmi 125 cc ye kadar olan motosikletler A1 sınıfı ehliyet ile kullanılabilir.

A1 sınıfı ehliyete müracaat etmek için 16 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir. A1 sınıfı motosiklet ehliyetini genellikle 18 yaşına ulaşmamış motosiklet sürücüleri tercih etmektedir. Eğer 18 yaşını doldurmuşsanız size A1 yerine A2 sınıfını öneriyoruz. A2 sınıfı ehliyet alarak piyasada yaygın olarak kullanılan motosikletlerin büyük çoğunluğunu kullanabilirsiniz.

A1 Ehliyeti İçin Uygun Motosiklet Yamaha YBR 125 cc

a1-sinifi-ehliyet-hangi-motor-kullanir-1

A2 Sınıf Ehliyetin Kullandığı Motosikletler

Motor gücü 35 kw ‘ya kadar olan (47 beygire kadar) motosikletler A2 sınıfı ehliyetle kullanılabilmektedir. Bunu 500 cc silindir hacmine kadar motosikletlerin A2 ehliyetle kullanılabildiği şeklinde de düşünebiliriz.

A2 sınıfı ehliyet almak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Akademimizde A2 sınıfı için “otomatik vites” seçeneğimiz mevcuttur. A2 sınıfı ehliyet alacaklar için eğitim ve sınav aracı olarak Bajaj Pulsar NS200, Yamaha Yzf R25 motosikletler kullanılmaktadır.Eğitimlerde öncelikle trafiğe kapalı alanda daha küçük boyut ve ağırlığa sahip olan A1 sınıfına uygun motosikletlerle çalışılır. Yeterli seviyeye gelindikten sonra A2 sınıfı motosikletle eğitiminiz tamamlanır.

A2 Ehliyeti İçin Uygun Motosiklet Yamaha R25

A2 Ehliyeti İçin Uygun Motosiklet Honda CBR 250R

a2-sinifi-ehliyet-hangi-motor-kullanir-2

A Sınıf Ehliyetin Kullandığı Motosikletler

A sınıfı ehliyet alarak istisnasız bütün motosikletleri kullanabilirsiniz. A sınıfı ehliyete müracaat etmek için 24 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Ya da 20 yaşını doldurmuş olup iki yıllık A2 sınıfı ehliyete sahip olmanız da yeterlidir. Akademimizde A sınıfı eğitim ve sınav aracı olarak Yamaha Fazer ve Honca CBF 500 motosikletler kullanılmaktadır. Eğitimlere öncelikle trafiğe kapalı alanda A1 sınıfı eğitim araçları ile başlanır. Ardından A2 sınıfı eğitim araçları ile motosiklete tamamen hükmetmeniz sağlandıktan sonra A sınıfı motosiklete geçilir ve akan trafik çalışmalarıyla eğitimleriniz tamamlanır.

A Motosiklet Ehliyeti İçin Uygun Motosiklet Yamaha MT-09

a-sinifi-ehliyet-hangi-motor-kullanir

A2 ehliyeti hangi motorları kullanır ? 2023

Ehliyetinize uygun olan motosiklet fiyat listesine bakmak için buraya tıklayınız.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası 2022

 

Emniyet Şerit Cezası Nekadar?

Motosiklet Ehliyeti için Gerekli Evraklar? Motosiklet Ehliyet Ücretleri Ne Kadar? Yazımızı İnceleyebilirsiniz.

Motosiklet ehliyeti A2 sınıfı ehliyet müracaatı için:

 •  4 adet biometrik fotoğraf,
 • öğrenim belgesi 
 • sağlık raporu gerekir.

 

A2 Ehliyeti .Hangi Motorları Kullanır?

A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A2 Ehliyeti Hangi Motorları Kullanır?

A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı (47HP) ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

A1 Sınıfı Ehliyet için Yaş Şartı

16 Yaşını bitirip 17 yaşından gün alanlar A1 motosiklet ehliyet sınıfı için başvurabilirler. 2023 yılı için 2003 yılı doğumlu olup gün ve ayı dolduranlar.

A2 Sınıfı Ehliyet için Yaş Şartı

18 Yaşını bitirip 19 yaşından gün alanlar A2 motosiklet ehliyet sınıfı için başvurabilirler. 2023 yılı için 2001 yılı doğumlu olup gün ve ayı dolduranlar.

 

Ayrıca uygulamalı olarak buradan izleyebilirsiniz.

MOTOSİKLET EHLİYETİYLE İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN GÖZ ATIN!

 

Merhaba Arkadaşlar , Bugün sizlerle Kağıthane Arıcılar Motosiklet Eğitim Parkurundayız . Motosiklet direksiyon sınavında , başlangıç aşaması olan parkuru sizlere gösterip anlatmaya çalıştım . A , A1 ve A2 ehliyet sınav parkuru değişmemektedir . Sadece motosikletlerimizin cc’si değişmektedir . Daha sonra sizlerle motosiklet ehliyet fiyatları hakkında , A , A1 ve A2 motosiklet ehliyetleri hakkında uzun uzun konuşacağız . Şimdilik iyi seyirler . Umarım işinize yarar 🙂

 

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

hakkında admin

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yamaha R25 Arıza Motor ışığı Neden Yanar ve Arıza ışığı Nasıl Söndürülür.

Yamaha YZF R25 Arıza Işığı Neden Yanar? Yamaha Motor Arıza Işığı Neden Yanar?, Motosiklet sorun …