Ev / MOTOSİKLET BİLGİ / Emniyet Şerit Cezası Ne Kadar? 2020

Emniyet Şerit Cezası Ne Kadar? 2020

Motosiklet Emniyet Şeridi  Cezası

Motosikletler için Emniyet Şeridi İhlali Cezası Yeniden Belirlendi!

Emniyet şeridi ihlali cezası, 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu kapsamında trafik kazası, arıza hâlleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeridini kullanan sürücülere kesilen idari para cezasıdır.

2020 Yılına Girdikten Sonra Yeni yapılan değişiklikle birlikte artık emniyet şeridini ihlal eden Motosiklet sürücüleri ödeyecekleri ceza miktarları artırıldı. Trafik ceza kanunda emniyet şeridi kullanımıyla ilgili yeni madde eklendi ve ceza miktarları kanunen belirlendi! İşte alt kısımdan 2020 ceza miktarlarını öğrenebilirsiniz. 15.01.2020 Tarihinden Güncellendi.,

2020 yılı için belirlenmiş ceza miktarları aşağıdaki gibidir ;

EMNİYET ŞERİDİ İHLAL CEZASI 2020

Ceza Kodu 46/2-f
Trafik kazası, arıza hâlleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmamak:
Ceza Miktarı: 1228 TL
*%25 indirimli hali: 921 TL
Ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenirse.

Emniyet Şeridi İhlallerinde EDS Sistemi – Emniyet Şeridi İhlal Tespit Sistemi

Trafik Polislerinin denetimleri sonucunda İstanbul’da emniyet şeridi ihlali yapan sürücü sayısı yükseldi ve sürücülere cezai işlem uygulandı. Bunun yanında elektronik denetleme sistemleri de aynı şekilde trafik ekiplerinin olmadığı yerlerde şerit ihlallerini plaka üzerinden takip ederek trafik cezasına dönüştürülüyor.

Trafikte seyir halinde oluşabilecek acil durumlarda ulaşımın aksamadan devam edebilmesi için ayrılmış olan emniyet şeridinin zorunlu haller haricinde kullanılmaması, can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için anayollar üzerindeki emniyet şeritlerinde seyir eden araçların tespit edilmesine yönelik bir sistemdir.

Motosiklet Kullanıcıları Şerit İhlali Yapmayı Alışkanlık Haline Getirdiler

Bugün birçok Motosiklet sürücüsü emniyet şeridini kullanmaktadır. Güvenlik şeridinin sadece Ambulans, İtfaiye, Polis veya acil durumlar için kullanılır. Oysaki durum bundan ibaret değil. Trafikteki düzene uyan milyonlara nazaran güvenlik şeridini kullanan sürücüler diğer sürücülerin hakkını gasp etmektedir. Bu açıdan bakıldığında bu ihlali iki yönlü olarak düşünürsek kişinin hem devlete hem de diğer bireylere karşı suç işlediğini söylemek doğru olacaktır. Bu durumda trafikte adalet duygusu sarsılmakta ve birçok sürücü trafikte saatlerce beklemesine rağmen bazı araç sürücülerinin güvenlik şeridini kullanarak avantaj sağlaması trafikte tahammülsüzlüğe neden olmaktadır.

Emniyet şeridi ihlali cezası nereye ödenir?

Ceza ödeme işlemleri vergi dairesi yada Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinde yapacağınız ödemeleri kredi kartı veya bankamatik kartı ile yapabilirsiniz.

Emniyet şeridi ihlali cezası sorgulama

Ceza sorgulama işlemlerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı, E-devlet ve Emniyet Genel Müdürlüğü internet siteleri üzerinden yapabilirsiniz.

Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

Trafik Cezalarında İndirim İmkânı

Trafik cezalarını 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

Trafik Cezası Ödemek İçin Tıklayınız.
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

hakkında admin

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Elektrikli-Bisiklete-Elektrikli-Motosiklete-Ehliyet-Ruhsat-Plaka-Gerekir-mi-3

Elektrikli Bisiklet Markaları

Elektrikli Bisiklet Markaları Elektrikli Bisiklet Hakkında Bilmeniz Gerekenler Son dönemin merak edilen ulaşım araçları arasına …

Bir cevap yazın