Ev / MOTOSİKLET / Alkolden El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır? 2020

Alkolden El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır? 2020

Alkolden El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır? 2020

Alkolden El Konulan Ehliyet

Karayolları Trafik Kanunu 48/5 Maddesi gereğince Alkollü araç kullanırken tespit edilen sürücülere;

 • 1. defasında 1.002,00 TL ( Peşin 751,50 TL)
 • 2. defasında 1.256,00 TL ( Peşin 942,00 TL)
 • 3 ve 3’ten fazlasında 2.018,00 TL (Peşin 1.513,50 TL) para cezası

20 ceza puanı ve geriye doğru 5 yıl içinde;

 • 1.defada 6 ay,
 • 2.defada 2 yıl,
 • 3 ve 3’ten fazlasında 5 yıl (Trafik Zabıtası tarafından) ehliyete el konuma cezası verilir.

A1 Ehliyeti Hangi Motorları Kullanır? Tıklayınız.

A2 Ehliyeti Hangi Motorları Kullanır? Tıklayınız.

Karayolları Trafik Kanununa göre;

 1. Alkolden ehliyeti alınan kişinin kursa hemen kaydının yapılmaması gerekir. 6 aylık süre dolduktan sonra kayıt yapılabilir.
 2. Madde 48 – (Değişik : 24/5/2013 – 6487/19 md.) Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılır.
 3. Kişinin yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışması hâlinde, ikinci fıkrada belirtilen muayeneye tabi tutulması zorunludur. Teknik cihaz ile yapılan ölçüme itiraz eden veya bu cihaz ile ölçüm yapılmasına müsaade etmeyen bu sürücüler, en yakın adli tıp kurumuna veya adli tabipliğe veya Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarına götürülerek uyuşturucu veya uyarıcı madde ya da alkol tespitinde kullanılmak üzere vücutlarından kan, tükürük veya idrar gibi örnekler alınır. Bu işlem bakımından 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 75 inci maddesi hükümleri, beşinci fıkrası hariç olmak üzere uygulanır.
 4. Trafik kazası sonucunda kişinin ölmesi veya teknik cihaza üfleyemeyecek kadar yaralanmış olması hâlinde, üçüncü fıkra hükümlerine göre bu kişilerden kan, tükürük veya idrar gibi örnekler alınır.

Motosiklet Ehliyeti Sınıfları ve Açıklamaları için Tıklayınız.

Yeni Yasaya Göre Alkolden El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır? 2020

Süreniz dolduğunda ödenmiş cezanın makbuzu ve ehliyet alınma tutanağınız ile birlikte bağlı bulunduğunuz bölgenin trafik bürosuna başvuru yapmanız gerekmektedir. (Eğer sürücü belgesini kendiniz dışında başka biri alacaksa noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” şerhi bulunan vekâlet verilmesi gerekmektedir.)

Alkolden El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır? Alkollü araç kullanmak suçundan ehliyeti 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler, İLK SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ, SÜDGE (Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi) Biriminde başvurarak ilgili eğitimi almak zorundadırlar.Eğitimi başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Eğitimini tamamlamayanlar ve başarısız olanların sürücü belgeleri geri iade edilmeyecektir. Eğitimler 4 hafta sürer. Eğitim öncesi ve sonrasında kişilerin psikiyatri doktor görüşmesine tabi tutulurlar. Eğitimi tamamlamak için ehliyet süresinin dolmasına gerek yoktur. En gec 1 yıl öncesinden mutlaka başvuru yapılması gerekir.  Eğitimini başarı ile tamamladığınızda sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimliğiniz ile beraber borcu yoktur belgesi ile başvurarak sürücü belgenizi geri alabilirsiniz.

Alkollü araç kullandıkları gerekçesiyle ehliyetlerine el konulan sürücüler, artık trafik cezalarını ödedikten sonra ehliyetlerini alabilecekler. Alkol düzenlemesinin de yer aldığı 6487 sayılı torba yasa gereği, yasal süre doldurulduktan sonra sürücülerden daha önceden kendilerini kesilen trafik cezalarını ödediklerine dair belge de isteneceği belirtildi.

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır? Motor Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır? Motosiklet Ehliyetiyle Alakalı Tüm Merak Edilenler için Tıklayınız.

Sürücü belgesine 3. Kez el konulanlar Sağlık Bakanlığınca onay verilmiş psiko teknik değerlendirme merkezlerinde psiko teknik değerlendirmeye ve psikiyatri muayenesine tabi tutulurlar. Bu değerlendirme ve muayene sonucunda durumu uygun olanlara sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimliğiniz ile beraber “borcu yoktur” belgesi ile başvurarak sürücü belgenizi geri alabilirsiniz.

Sürücü Belgesi Geri Alma Tutanağında belirtilen “Sürücü Belgesini teslim Almak İstediği Kuruluş”kısmında belgenizi nereden geri alabileceğiniz belirtilmiştir.

Motosiklet Ehliyeti için Gerekli Evraklar Nelerdir? Motosiklet Ehliyet Ücretleri Ne Kadar?

Sürücü Belgesi Detay Tutanağı Nedir? Nereden Alınır?

Alkolden ehliyet kaptıran sürücüler sürücü belgesini geri alabilmek için öncelikle Sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine katılmak zorundadırlar.

Sürücü Belgesi Detay Tutanağı SÜDGE başvurusu sırasında istenilen belgelerdendir.

Tutanak Örneği:

Elektrikli Bisiklete Elektrikli Motosiklete Ehliyet Ruhsat Plaka Gerekir mi?

SÜDGE BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN EVRAKLAR 2020 : 
1) Eğitim programına katılma isteğini belirten dilekçe için:

 • Trafik zabıtası tarafından düzenlenen Geçici Olarak Sürücü Belgesi Geri Alma Tutanağı veya Sürücü Belgesi Detay Bilgileri

2) 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
3) 4 adet fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş)
4) 1500 TL (2020 yılı için) eğitim ücreti yatırıldığını gösterir makbuz. Eğitim ücreti Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi (SÜDGE) eğitim ücreti adı altında ve sürücünün T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı yer alacak şekilde yatırılacaktır:

 • Geçici Olarak Sürücü Belgesi Geri Alma Tutanağı için
 • Sürücü Belgesi Detay Bilgileri için

2020 Motosiklet Ehliyeti Kurs Ücreti ve Vergi Ücreti Ne Kadar?

Motorsiklet kullanıcıları için hazırlanmış özel makaleler;

MOTOSİKLET EHLİYETİYLE İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN GÖZ ATIN!

Güncellendi.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

hakkında admin

Sizin İçin Seçtiklerimiz

İstanbul motosiklet fuarı

Motobike İstanbul Motosiklet Fuarı 2024

Motosiklet fuarı, motosiklet tutkunları, endüstri profesyonelleri ve genel ziyaretçiler için yeni modelleri, ekipmanları ve trendleri …