Ev / MOTOSİKLET BİLGİ / Elektrikli Bisiklete Elektrikli Motosiklete Ehliyet Ruhsat Plaka Gerekir mi?

Elektrikli Bisiklete Elektrikli Motosiklete Ehliyet Ruhsat Plaka Gerekir mi?

Elektrikli Bisiklete Elektrikli Motosiklete Ehliyet Ruhsat Plaka Gerekir mi? 2016 yılından itibaren yürürlüğe giren yeni düzenleme, birçok ehliyet sınıfında olduğu gibi A1 – A2 – A – M ve B1 Motosiklet ehliyet sınıflarında da değişiklikler yapıldı.

Elektrikli-Bisiklete-Elektrikli-Motosiklete-Ehliyet-Ruhsat-Plaka-Gerekir-mi-2

Yeni düzenlemeye göre kullanacağınız araç elektrik veya benzin gerektiriyorsa ve bir palakası varsa hangi şartlarda olursa olsun ehliyet, ruhsat, plaka gerektirir. Eğer aracınız 2500 watt altındaysa ve 45 kilometre saatin üstüne çıkamıyorsa o zaman ehliyete ihtiyacınız yok demektir. Ehliyetsiz Elektrikli Bisiklet, Motosiklet kullanma cezası 1720 tl’dir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Tanımlar başlıklı 3. maddesinde 12 Temmuz 2013 tarih ve 6495 sayılı Kanun’un 13. maddesi ile yapılan değişiklikle;
Bisiklet: üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır. Azami sürekli yanma gücü 0,25 kw’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.

Elektrikli bisikletler artık M Sınıfı Ehliyet kategorisinde değerlendirilecektir. Elektrikli ehliyet alabilmek için gerekli alt yaş sınırı 16’dır. Bu motor türüne ait araçların Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne giderek kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Elektrikli-Bisiklete-Elektrikli-Motosiklete-Ehliyet-Ruhsat-Plaka-Gerekir-mi-3

Elektrikli Bisiklete Elektrikli Motosiklete Ehliyet Ruhsat Plaka Gerekir mi?

Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızın en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevirmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler tescile tabi olmayıp herhangi bir sınıf sürücü belgesi gerektirmeden kullanılabilmektedir. Ancak, azami gücü 0,25 kw ve üzerinde olan elektrikli bisikletler tescile tabi olup, sürücülerinin (A) sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Motosiklet Ehliyet Sınıfları ve Daha Fazlası için Tıklayınız.

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, elektrikli bisiklet kullanıcıların mağdur olmaması açısından kanunda belirtilen tertip ve düzende trafikte hareket etmeleri konusunda uyarılarda bulunuldu.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

hakkında admin

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yamaha R25 Arıza Motor ışığı Neden Yanar ve Arıza ışığı Nasıl Söndürülür.

Yamaha YZF R25 Arıza Işığı Neden Yanar? Yamaha Motor Arıza Işığı Neden Yanar?, Motosiklet sorun …