Ev / MOTOSİKLET EHLİYETİ / Türkiyede Yasal Alkol Sınırı ve Alkollü Araç Kullanımı

Türkiyede Yasal Alkol Sınırı ve Alkollü Araç Kullanımı

Alkollü Araç Kullanımı ve Cezaları

Trafikte Kaza riskleri nedeniyle trafik polisi için, alkollü sürücülerin alkol kontrolünün özel bir önemi ve cezai işlemi vardır. Sürücü, alkol metre veya Kan Testi ile yapılan test sonucunda alkollü çıkarsa; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır, yanında ehliyetli bir sürücü bulunmuyorsa aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi ilk cezada (6) ay süreyle Trafik Polisince geri alınır.

Araç sürücüsü aynı suçu tekrardan işlerse yine Kanun’un 48/5 maddesi gereğince para cezası uygulanır, aracı trafikten men edilir ve sürücü ehliyet belgesi (2) yıl süreyle Trafik Polisince el konulur. ilk 2 defa ehliyetini kaptıran sürücü üçüncü kez alkollü olarak araç kullandığı tespit edilirse, Kanun’un 48/5 maddesinde belirtildiği şekilde para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi (5) yıl süreyle Trafik Polisince el konulur. Ayrıca (6) aydan az olmamak üzere hafif hapis cezası uygulanılır. (5) yıl süreyle geri alınan sürücü belgesi sahipleri, 5. yılın sonunda, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi sonrasında durumu uygun olanlara belgeleri iade edilir.

Alkolden ALINAN ehliyet nasıl geri alınır?

Trafikte Alkollü olarak araç kullanmaktan dolayı ehliyetine el konulan sürücüler, Sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ve gerekli evraklar ile başvurarak sürücü belgelerini herhangi bir cezai işlem yoksa geri alabilirler.

Ülkemizde Meydana gelen trafik kazalarının en başlıca sebeplerinden birisi olan alkollü araç kullanma yapılan kazalar incelendiğinde sürücülerin bir anlık dikkatsizlikleri sonucu veya sorumsuzlukları sonucu meydana geldiği görülmektedir. Bu nedenle, alkol almış kişinin de dikkati tamamen dağılmaktadır.

Güvenli alkol limiti yoktur en doğrusu, hiç alkol almadan araç kullanmaktır.

ALKOLÜN SÜRÜCÜ ÜZERİNDEKİ NELERDİR?

Alkollü araç kullanma bilimsel araştırmalarda sürücünün reflekslerini düşürdüğü ve alkolün hiç bir seviyesinin sürücülük için güvenli olmadığı sonucuna varmıştır. dünyanın tüm ülkelerinin yasal alkol limitini belirlerken konuyu tıbbi, psikolojik ve sosyal yönüyle değerlendirerek bir karara varmakta, belli bir riski kabul ederek bu limitleri belirlemektedirler.

1900’lü yıllarda oluşan araç trafiğiyle birlikte oluşan olumluz kazaların yüzde 70’lik kısmının alkollü araç kullanmadan dolayı kaynaklandığı tespit edilmiştir, alkollü sürücülük için de önlem alma ihtiyacı hissedilmiştir. Başlangıçta bu sınırın ne olması gerektiği ve nasıl ölçüleceği konusunda sorunlar yaşanmışsa da dünyada özellikle konuyu inceleyen bilimsel çevrelerin görüşü her zaman kan-alkol sınırının daha da aşağıya çekilmesi yönünde olmuştur. Bir başka deyişle yasal limitin altında olmanın sadece trafik cezasını engellediği, ancak can güvenliğini garantilemediği kabul edilmektedir.

Alkolün yaş, cinsiyet ve deneyime bağlı etkileri insandan insana farklılık göstermektedir fakat büyük farklar olmadığından her sürücü için yasak ve cezai işlem şartları konulmuştur. . Bununla birlikte genel olarak araştırmalar 0.2 promil düzeyinden itibaren alkol düzeyi arttıkça sürücülük üzerinde olumsuz etkilerinin de arttığı yönünde birleşmektedir. Bu sınır kimi ülkeler tarafından kabul edilmiş bulunmaktadır.

TÜRKİYEDE YASAL ALKOL SINIRI VE PROMİL HESAPLAMASI

Hususi araç sürücüleri için verilen sınır ülkemizde ticari araç veya kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tamamen yasaklanmıştır, diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil belirlenmiştir. Bu halk arasında yanlış bir biçimde “yüzde elli alkollü olmak” diye ifade edilmekte, hatta bunun mümkün olduğu sanılmaktadır. Bu tümüyle yanlış bir bilgidir. Bu yanlışlık genellikle promil değerinin nasıl hesaplandığının iyi bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.

Promil Nasıl Hesaplarnır?

Promil hesabında alkolün gram olarak ağırlığı, kanın ise hacmi göz önünde bulundurularak dikkate alınır ve oran belirlenir. Örnek olarak hesaplamak gerekirse 0.50 promil  100 mililitre kanda 50 miligram alkol bulunduğunu gösterir ve buradan gidilerek, 50:100=0.50 promil kabul edilir. Ağırlığı hacme oranlamak matematiksel olarak çok mantıklı değilse de, karmaşık ve çok küçük sayılarla uğraşmak zorunda bırakmadığı için tercih edilen bir ifade biçimidir. Eğer hacim oranları dikkate alınacak olursa, 0.50 promilin gerçekte kanda %0.025 oranında alkole eşit olduğu (on binde 2.5 !) görülür. İnsan vücudunda yüzde elli alkol oranı bir yana, %0.5 oranında alkole bile (binde 5 ya da bir litre kanda 4 gram alkol bulunması) tolerans göstermekte çok zorlanır, hatta bu düzeydeki kan-alkol oranı pek çok kişide ölüme yol açar.
ÖLÇÜM DEĞERİ promil hesabı(miligram alkol/mililitre kan) 1 Litre kanda ne kadar alkol var hacim olarak kandaki alkol oranı*
0.2 Promil 20 mg alkol/100 ml kan (20:100=0.2) 0.2 gram alkol %0.025 (binde 0.25 alkol)
0.5 Promil 50 mg alkol/100 ml kan (50:100=0.5) 0.5 gram alkol % 0.063 (binde 0.63 alkol)
0.8 Promil 80 mg alkol/100 ml kan (80:100=0.8) 0.8 gram alkol % 0.1 (binde 1 alkol)
1 Promil 100 mg alkol/100 ml kan (100:100=1) 1 gram alkol % 0.13 (binde 1.3 alkol)
1.5 Promil 150 mg alkol/100 ml kan (150:100=1.5) 1.5 gram alkol % 0.19 (binde 1.9 alkol)
2 Promil 200 mg alkol/100 ml kan (200:100=2) 2 gram alkol % 0.25 (binde 2.5 alkol)
3 Promil 300 mg alkol/100 ml kan (300:100=3) 3 gram alkol % 0.38 (binde 3.8 alkol)
4 Promil 400 mg alkol/100 ml kan (400:100=4) 4 gram alkol % 0.5 (binde 5 alkol)
5 Promil 500 mg alkol/100 ml kan (500:100=5) 5 gram alkol % 0.6 (binde 6 alkol)
* 1 mililitre alkolün ağırlığı 0.789 gram, 1 gram alkolün hacmi 1.268 mililitredir

 

ALKOLÜN VÜCUT VE DAVRANIŞLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
ÖLÇÜM DEĞERİ VÜCUT VE DAVRANIŞ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
0.2 Promil ruh halinin değişmesi, vücut ısısında hafif bir yükselme, davranışlar üzerindeki kontrolün azalması
0.5 Promil belirgin bir gevşeme, dikkatin azalması, koordinasyon ve muhakeme bozukluğunun başlaması. YASAL SINIR
0.8 Promil koordinasyon, algı ve muhakemede belirgin bozulma, tepki zamanının, kendini kontrol etme becerisinin zarar görmesi
1 Promil sarhoşluk belirtileri, muhtemel mahcup edici davranışlar, bir an neşeli bir an üzgün olmak gibi ruh halinde gidip gelmeler
1.5 Promil ayakta durma, yürüme ve konuşmada güçlük çekme, denge ve koordinasyonun kaybedilmesi, belirgin olarak sarhoşluk hali
2 Promil ağrı ve diğer fiziksel duyumların azalması, ağlama ve gülme arasında gidip gelmek gibi belirgin duygusal tutarsızlıklar
3 Promil reflekslerin azalması, bilinçte bulanıklık, pek çok kişide bilinç kaybı

 ALKOL VUCUTTAN NEKADAR SÜREDE ETKİSİNİ DÜŞÜRÜR?

Bir çok insan alkol aldıktan sonra kahve içerek, egzersiz yaparak ya da biraz kestirerek alkolün vücuttan atılmasını hızlandırabileceğini düşünür. Oysa bunların alkolün yakılması üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bunun için karaciğerin çalışmasına ve zamana ihtiyaç vardır.

Sürücü Alkol alındıktan bir süre sora muhakeme yeteneği, refleksleri giderek bozulurken sürücülük becerileri azalmakta, buna karşılık yine bozulan muhakeme yeteneği ve azalan duygusal kontrol nedeniyle kendine güvende yersiz bir artış meydana gelmektedir. İşte bu çelişkili değişim sürücülük için daha da tehlikeli bir duruma yol açmaktadır. Bu nedenle alkol aldıktan sonra ne yapacağını düşünmek yerine içmeye başlamadan önce bazı kararlar almak daha yararlı olabilir. Bunlar eğer araç kullanılacaksa hiç içmemek, eğer içilecekse araç kullanacak bir kişi bulmak olabilir. Özellikle eğlenmek için çıkılan akşamlarda özel araç kullanmak yerine taksi ya da toplu taşım araçlarını tercih etmek uygun olacaktır. Hiç şüphe yok ki alkolün etkileri konusunda doğru bilgilenen ve bu tür kararları alkol almadan önce vermeye çalışan sürücüler bu konuda en doğru davranışı da yine kendileri seçebilirler.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

hakkında admin

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Elektrikli-Motosiklet-Alırken-Neye-Dikkat-Etmeliyiz

Elektrikli Motosiklet Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Elektrikli Motosikletlerin Avantajları Elektrikli Motosiklet ile Dünyamızın akıbeti ve doğayı eski normal düzene kavuşturabilmek için …

Bir yanıt yazın