Ev / Genel / Varyatör

Varyatör

Varyatör Nedir?

Varyatör, Kayış ve hareketli olan kasnak tertibatından oluşan ve belirli devir aralıklarında çalışma özelliği bulunan bir makine elemanıdır.

Hareketli bir sistem altındaki kasnak veya kayış tertibatı kapsamında, bir bütün haline gelmiş olan ve belirli bir devir tutturması suretiyle bunu düzenli bir şekilde periyodik olarak gerçekleştiren bir makine elemanı olarak ön plana çıkmaktadır. Kademesiz bir devir ayarı kapsamında tasarımları gerçekleştirilen bu makine parçası adına, varyatör nedir sorusuna cevap olarak verilebilir. Günümüzde birçok farklı yerde kullanılan ve ayrıca değişik çeşitleri bulunan bu makine ürünü, tamamen kaliteli bir malzeme yapısında hazırlanarak makineye yerleştirilmeli ve kullanılmalıdır.

Varyatör Çeşitleri Nedir?

  • Hidrolik Varyatörler
  • Elektronik Varyatörler
  • Elektromanyetik Varyatörler
  • Kayışsız Sürtünmeli Varyatörler
  • Kayışlı Sürtünmeli (Yağsız Mekanik) Varyatörler olmak üzere birçok çeşidi vardır.

Günümüzde birçok değişik varyatör çeşitleri farklı alanlar ile birlikte makineler dahilinde üretilmekte ve kullanılmaktadır. Kademesiz devir ayarı için dizayn edilirler. Bu varyatörler kayış kenar yüzeyleri ile kasnak yüzeyleri yay baskısı altında sürtünme kuvveti ile moment iletirler. Bu nedenle daha çok belli bir devir sayısı üzerindeki dönüşleri iletmek için uygundur. Kritik devir sayısı olarak ifade edebileceğimiz bu devirden daha düşük devirlerde artık kayma başlar ve moment iletilemez. Kullanım alanlarına göre çeşitleri değişebilen bu makine parçası aynı zamanda kayışsız sürtünmeli faaliyetler olarak da ön plana çıkmaktadır. Diğer bir ismi ile yağsız mekanik olarak da bilinen kayışlı sürtünmeli varyatör çeşitleri de değişik alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle yakıt tüketimi ve performans açısından büyük bir öneme sahip olan bu makine parçası, farklı güçlerde motorların ve makinelerin çalışmasına olanak tanımaktadır.

Varyatör Ne İşe Yarar?

Bu sistem kapsamında oturun talep ettiği güç ve performansın en üst noktaya çıkarılmasına olanak tanıyan bir sistem şeklinde ön plana çıkmaktadır. Gerçekleştirilecek olan her devirde motorun arzu ettiği gaz talebini her seferinde karşılayarak düzenli bir çalışma sistemi sağlar. Bu yüzden bütün değişik marka ve modeller kapsamındaki motorlar ile birlikte değişik motor sistemleri dahilinde büyük bir öneme sahiptir. Farklı baskı altında sürtünme ile birlikte moment iletimi gerçekleştirerek devrin daha güçlü bir şekilde yapılmasına olanak tanımaktadır. Motorun çalışma sistemi kapsamında belli bir devrin altına inmesi tehlikeli olduğundan dolayı varyatör ne işe yarar sorusu adına motorun düzenli bir şekilde çalışmasına imkan tanıdığı söylenebilir.

Varyatör Nasıl Kontrol Edilir?

Varyatör arızası varsa motosikletiniz ilk çalıştırmada dizel yakıtlı gibi ses çıkarır. Mümkün mertebe motorunuzun yağını üst seviyede tutun. İlk çalıştırmada 30-60 sn. arası aracı rölantide bekletin. Motor ısınmadan yüksek devir çevirmeyin. Motoru sağ ön köşesi aşağı gelecek şekilde park ederseniz varyatör yağsız kalmaz ve dizel sesi çıkartmaz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

hakkında editor

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Triumph Fiyat Listesi 2020

Triumph Fiyat Listesi

Triumph Fiyat Listesi Açıklandı! Trium 2020 Fiyat listesi – TAVSİYE EDİLEN PERAKENDE TL FİYAT LİSTESİ …

Bir cevap yazın