Ev / Genel / Motosiklet Yağ Filtresi Hakkında Her Şey

Motosiklet Yağ Filtresi Hakkında Her Şey

Motosiklet Yağ Filtresi

Motosiklet Yağ Filtresi Nedir?

Motosiklet Yağ Filtresi motor yağlama sisteminin en önemli oto yedek parça ürünlerinin başında gelmektedir.

Yağ filtreleri kirlenmiş yağları ve motor çalışırken aşınmadan dolayı oluşan parçacıkları, motor transmisyondan uzak tutmak için kullanılır. Karbon zerrecikleri, toz ve pislikler, motorun çalışması anında yağa karışabilirler. Bu yabancı maddelerin bir kısmı kartere çöker, yağ süzgeci ve tapa mıknatısı tarafından tutulur. Daha küçük zerreler ise yağlama sistemine karışmadan filtre tarafından süzülerek sisteme zarar vermeleri önlenir.

Motorunuzda ki tüm yağı temizlemek üzerine üretilmiş parçadır. Belli bir basınca dayanıklı motor ekipmanıdır.

Filtre aşırı kirlendiğinde işini hakkıyla yapamayacaktır ve motora giden yağ miktarının azalmasına neden olacaktır.Buda motorun daha fazla aşınmasına neden olur.

Motor yağının temizliği ve sağlıklı bir motor için oldukça kritik önem taşır. Aracınızın Yağ Filtresi her periyodik bakımda değiştirilmelidir.

motosiklet-yag-filtresi-yapisi

Motosiklet Yağ Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Yağ filtresi değişimi genellikle motor yağının değişmesi esnasına yapılmaktadır. Motor yağı değişim süresi ise motosikletinize, ısıya ve kullanıma göre değişmektedir. Ortalama süre 10 bin kilometre olarak belirlenmiştir.

Yağ Filtresi Zamanında Değişmez İse;

Filtre değişmez ise motorun içi daha çabuk kirlenerek yıpranacaktır.  Bu da motorun ömrünü düşürecektir. Ekonomi açısından da etkileyecektir.

Yağ Filtresi değişmediği zaman motorunuzda kalıcı bir takım hasarlar oluşmaya başlar. İyi süzülmeyen yağ motor içerisinde üzerinde tuttuğu kurumlarla ve kalın toz tanecikleri ile motor blogunu çizmeye başlar. Sadece bununla da kalmaz piston ve segmanlarda hatta motor yağının olduğu her yerde deformasyonlar başlar. Tıkanmış olan yağ filtresi, içinden geçecek yağı tam süzemeyeceği için yağlama basıncında kayıplar meydana gelir. Bu durumda aracınızda performans düşüklüğü meydana gelir. Yağ filtresini zamanında değiştirmemek motosikletinizin motor kilitlenmesine sebep olur.

Yağ filtresinin performansa birebir etkisi vardır. Bu nedenle yağ filtreleri her periyodik bakım zamanında motor yağı değişiminde yenilenmelidir.

Motor yağ filtresi değiştirilmesi gereken önemli bir parçadır.

Motosiklet Yağ Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Sürtünme azaltılarak motordaki ısınma azaltılabilir. Motordaki ısınmanın optimum seviyede olması için yeterli miktarda yağa ihtiyaç vardır. Bu miktar azalırsa motor daha fazla sürtünecek ve motor daha fazla ısınacaktır. Otomobilin performansını korumak için daha çok yakıt yakacaktır. Aşırı sürtünme nedeni ile motor rettekiyle yenileme işlemi daha erkene çekilebilir. Egzozdan duman atma tekleme, boğulma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Motor çalışmayı durdurabilir yani stop edebilir.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

hakkında editor

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Triumph Fiyat Listesi 2020

Triumph Fiyat Listesi

Triumph Fiyat Listesi Açıklandı! Trium 2020 Fiyat listesi – TAVSİYE EDİLEN PERAKENDE TL FİYAT LİSTESİ …

Bir cevap yazın