Ev / ELEKTRİKLİ MODELLER / Elektrikli Motosiklet Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Elektrikli Motosiklet Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Elektrikli Motosikletlerin Avantajları

Elektrikli-Motosiklet-Alırken-Neye-Dikkat-Etmeliyiz

Elektrikli Motosiklet ile Dünyamızın akıbeti ve doğayı eski normal düzene kavuşturabilmek için kullandığımız araçların çoğunu da revize etmemiz ve doğa dostu hale getirmemiz çok önemlidir. Bu tarz nedenlerden dolayı son dönemlerde teknolojinin de hızla gelişmesiyle birlikte fosil yakıtlar yerine elektrikle
çalışan araçlar üretilmesi çok büyük önem arz ediyor. ve günümüzde trafikte de karşımıza çıkmaya başlayan elektrikli motosikletler hem sessiz bir şekilde ilerlemesi sayesinde gürültü kirliliğini önlüyor hem de fosil yakıtlar olmadan doğa dostu bir şekilde bize eşlik ediyor.

Dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli nokta tabiki ehliyet konusudur. Belki biliyorsunuzdur fakat hatırlatmak gerekirse 250w altı için ehliyet gerektirmez, 250w üstü elektrikli motosikletlerde ise ehliyet gerektirir. Bu özellikten sonra dikkat etmeniz gereken en önemli özellikler ise ürünün garantisi, motor hacmi ve şarj kapasitesi şeklinde devam eder. Elektrikli motosiklet alırken dikkat etmeniz gereken diğer özellikler alarm, pedal, ışıklandırma düzeneği ve servis imkanıdır.

Elektrikli-Motosiklet-Alırken-Neye-Dikkat-Etmeliyiz

Elektrikli Motosiklet ile ilgili Merak Edebileceğiniz Diğer Yazılarımız:

En Beğenilen Elektrikli Motosiklet Modelleri

Hangi Elektrikli Motosiklet, Bisiklet için Ehliyet ve Ruhsat Gerekmiyor? 2021

Elektrikli Bisiklete Elektrikli Motosiklete Ehliyet Ruhsat Plaka Gerekir mi?

B Ehliyeti Uyumlu Motosiklet Modelleri 2021

B Ehliyeti Motosiklet Kullanabilir’mi? | Ehliyet Gerektirmeyen Motosikletler

Elektrikli-Motosiklet-Alırken-Neye-Dikkat-Etmeliyiz

Motor gücü

A1 veya M sınıfı ehliyetiniz (B ehliyet) yoksa 250 Watt gücünün aşağısındaki elektrikli motosikletleri tercih etmelisiniz.

Menzil

500 Watt motor gücüne sahip olan elektrikli motosiklet 25 km, 1200-1500 Watt arasında gücü olanlar 40-50 km arası menzile sahiptir, 2000 Watt gücü olan elektrikli motosikletler 75 km ve üzeri menzil mesafelerine sahiptir.

Yani günlük gidip geleceğiniz yolu hesaplayarak satın almanız çok daha mantıklı olacaktır. Eğer işyerinde şarj edebilme imkanınız varsa seçeceğiniz motosikletin gücünü seçmede daha yardımcı olacaktır.

Şarj Süresi ve Akü Kapasitesi

Genelde elektrikli motosikletlerin şarj süresi 1-8 saat arası değişmektedir. aracınızı şarjı bittiğinde öyle bir yere park etmelisinizki şarz süresi boyunca hem güvenli bir yerde olmalı hemde şarj kablosu prize yetecek şekilde olmalıdır.

Batarya ve Batarya Boyutu

Öncelikle aldığınız bataryanın amperi ve kalitesi çok önemlidir. Uzun süreli kullanımlarda sizi yarı yolda bırakmaması, şarjının uzun süre gidebilir bir vaziyette olması sizin lehinize olacaktır. Olası aksilikleri önlemede büyük bir etkendir. Batarya ile ilgili bilmeniz gereken ilk şey ise bataryanın şarjının ne kadar sürede tam şarj olduğu ve tam şarj olduktan sonra kaç kilometre gidebildiğidir. Sizin ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığını anlayarak işe başlayabilirsiniz.

Bataryalar, elektrikle çalışan taşıtlar için büyük önem taşıyor. Şarj edilen enerjinin depolandığı alan olan bataryaların ideal ölçüde olması da ürün performansını büyük oranda etkiliyor. Motor kapasitesi yüksek ancak bataryası küçük olan modeller ise enerji istikrarı konusunda problem yaşayarak performans düşüklüğüne yol açabiliyor.

Garanti Süresi ve Satış Sonrası Destek

Elektrikli motosiklet, bisiklet ve scooter türleri, yeni nesil bir teknolojiyle üretiliyor ve bu sebeple de olası arıza durumlarında teknik desteğe ihtiyaç duyulabiliyor. Garanti ve servis konusunda ise elektrikli motosikletlerin bakımını hafife almamalısınız. Satın alacağınız markanın veya satıcısının yetkili servis ağının genişliği ve ona ulaşım kolaylığı en önemli satın alma kriterleri arasındadır. Ürün satın alırken tedarikçi şirketlerin garanti ve satış sonrası destek hizmeti verip vermediğini kontrol etmeniz, kaza ve arıza durumlarında zorluk yaşamamanız açısından büyük önem taşıyor.

Aldığınız elektrikli motosikletin servis ağı sizin bulunduğunuz yere, bölgeye yakın mı? Servis size ne kadar uzaklıkta? Herhangi bir sorunda sorununuzu hemen çözebilecekler mi? Bu gibi sorular sizin en doğru elektrikli motosikleti bulmanıza yardımcı olacaktır.

Güvenlik Detayları

Alarm konusunda tekerin çok hafif dönmesiyle dahi harekete geçebilen alarm sistemlerini deneyebilirsiniz.

Aydınlatma konusunda ise ön lambaların ve stopların dikkat çekici büyüklükte olması önemli bir detaydır.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

hakkında admin

Sizin İçin Seçtiklerimiz

RKS Newlight Arıza Motor ışığı Neden Yanar ve Arıza ışığı Nasıl Söndürülür.

RKS Newlight Arıza Motor ışığı Neden Yanar ve Arıza ışığı Nasıl Söndürülür.

RKS Newlight Arıza Işığı Neden Yanar? Yamaha Motor Arıza Işığı Neden Yanar?, Motosiklet sorun giderme …

Bir cevap yazın