Ev / MOTOSİKLET BİLGİ / Motosiklet Güvenliği İpuçları

Motosiklet Güvenliği İpuçları

Uygun Kıyafet:

Kask, dizlik, eldiven ve mont olmadan yola çıkmamanızı öneririz. Aynı zamanda kaskın ve vizörünün temiz olması gerekmektedir. Aksi durumda görüşünüzün net olmasını engelleyecektir. Doğruyu söylemek gerekirse motosiklet ekipmanlarından en önemlisi kasktır. Rahat edebileceğiniz ve güvendiğiniz bir kaskınızın olması her şeyden önemlidir.

Kask ekipmanlarınızı güvenle satın alabileceğiniz platform arıyorsanız Motosiklet Garajı sitemizi ziyaret edebilir çeşitli ürün seçeneklerimizden faydalanabilirsiniz.

Motosiklet lastikleri:

Her araçta olduğu gibi motosiklette de lastik seçimleri önemlidir. Islak ve kaygan zeminlere özel tasarlanmış lastiklere sahip olmanız önemlidir. Sürüş esnasında derinliği belli olmayan ve kış zamanı buzlanmış kısımlara dikkat etmek önemlidir.

Fren:

Motosiklet frenlerinin dengeli kullanılması gerekir. Örneğin; ön freni güçlü şekilde değil, kontrollü biçimde sıkmak; yağmurlu havalarda ise daha çok arka freni kullanmak önemlidir. Genelde sürüş sırasında lastiklerin kaymasının nedeni ani fren yapmaktan geçer. Konrollü ve yavaş bir şekilde yani soğukkanlı biçimde motoru kullanmanız hayati önem arz eder.

 Hız:

Trafik kurallarını takip ederek hız sınırının üstüne çıkmamanızı öneririz.

Takip mesafesi ve duraklamalar:

takip mesafenizi her zaman koruyun. Hem sizin hem arkanızdaki veya önünüzdeki aracın dalmasına karşın her zaman mesafenizi korumalısınız. Aynı zamanda sağ tarafta veya sol tarafta durmanız her zaman avantajlıdır.

Trafik ışıkları ve geçişler:

Kalkışlarda, öndeki ve yandaki araçların hangi yöne gideceklerinden emin olduktan sonra hareket etmek güvenlik sağlar.

Açık alanları bulmak:

Motosiklet sürücüleri için yoğun bir trafikte bile açık alanlar bulunabilir. Bu yüzden yoğun araç geçişi yerine daha seyrek yerlerden hareket etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Anayola çıkış:

En riskli bölgeler olmakla birlikte yavaş kontrollü davranmak en sağlıklısıdır.

Zinde kal:

Alkol içmeyin ve sürmeyin, kendinize ve başkalarına zarar verebilirsiniz. Ek olarak, yorgunluk ve uyuşukluk tepki verme yeteneğinizi bozabilir, bu nedenle yola çıktığınızda iyice dinlenmiş olduğunuzdan emin olmalısınız.

Yola çıkmadan önce olası bir kazayı engellemek amacıyla aşağıdakileri muhakkak kontrol ederek yola çıkın:

Lastikler: Çatlak çıkıntı veya düşük lastik basıncı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Aynalar: Aynalarınızın doğru olduğundan emin olarak yola çıkın ve kör noktalara karşın tedbirli davranarak hızlı bir şekilde kafanızı çevirerek etrafı kontrol edebilirsiniz.

Far kontrolü: Gece aniden farsız kalmak istemiyorsanız sık sık kontrollerini sağlamalısınız.

Motosikletin altında : Yağ veya gaz sızıntısı olup olmadığına bakın.

Fren Konrolü : frenleri test edin. Her fren sıkı hissetmeli ve tamamen uygulandığında motosikleti sabit tutmalıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

hakkında admin

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Motosiklet Fuarı 2022

 Motosiklet Fuarı 2022 Motobike Istanbul’da, Türkiye’den üreticilerin tüm ürün yelpazesini ve yeniliklerini görebileceğiniz gibi Türkiye …

Bir cevap yazın